Bezpieczny rowerzysta - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu

Informacje

Bezpieczny rowerzysta

Pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom. Od początku sezonu zanotowaliśmy zdarzenia drogowe z udziałem kierowców jednośladów, do których doszło zarówno z winy kierowców samochodów, jak i samych rowerzystów.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ze zgierskiej komendy przygotowali i przeprowadzili działania „Bezpieczny rowerzysta”. Zwrócili szczególną uwagę na cyklistów  małych i tych dużych. Dzisiaj wszyscy uczestnicy kontroli otrzymywali elementy odblaskowe. Akcja miała uświadomić kierującym tymi pojazdami jak ważna jest widoczność a co za tym idzie ich bezpieczeństwo.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. W ciągu dnia rower powinien być wyposażony w tylne czerwone światło odblaskowe. Korzystając z roweru po zmierzchu, powinien mieć co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem, co najmniej jedno światło tylne czerwone - odblaskowe, co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym lub migającym światłem. Dodatkowo każdy rowerzysta dla poprawy bezpieczeństwa powinien posiadać element odblaskowy, który pozwoli dostrzec go z daleka.

Rower powinien posiadać także przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Rowerzysta może zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie kasku. Pamiętajmy, że z pozoru niegroźna wywrotka na rowerze bez kasku, może spowodować uszczerbek na zdrowiu.

 

Pamiętajmy, że:

  • kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Apelujemy do kierujących pojazdami, aby dzielili się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzali ich w sposób bezpieczny.

Jednocześnie przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych użytkowników dróg.