Policjant na wolnym zapobiegł tragedii
Do Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu inspektora Macieja Klepackiego trafił list z podziękowaniem dla policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. „Składam podziękowania dla policjanta, który jako jedyny ruszył mi z pomocą”. Zdrowie i życie nadawcy tej wiadomości było zagrożone, gdyż jego pojazd stanął w płomieniach. „Postawa nieznanego mi … funkcjonariusza jest godna pochwały” Mundurowi nie oczekują podziękowań, jednak każde miłe słowo motywuje ich do działania, jeszcze lepszej służby i pomocy w myśl dewizy "Pomagamy i Chronimy".
„Składam podziękowania dla policjanta z Pana jednostki, który …. udzielił mi pomocy”. 14 marca 2024 roku na drodze 708 w miejscowości Stryków doszło do pożaru pojazdu osobowego, którym podróżował 37-letni mężczyzna. Świadkiem tego zdarzenia był aspirant Kamil Szmidel z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, który wraz z żoną i córką podróżował tą drogą. Policjant zauważył ogień wydobywający się spod osobówki, wtedy zaparkował swój samochód w bezpiecznej odległości i natychmiast przystąpił do działania. Wiedział, że życie kierowcy jest zagrożone i czas reakcji ma kluczowe znaczenie. Policjant bez chwili wahania wykorzystując butlę ze swojego pojazdu rozpoczął akcję gaśniczą płonącego pojazdu. Mimo zaangażowania policjanta pojazd stanął w płomieniach i gęstym dymie, wtedy funkcjonariusz podjął decyzję o oddaleniu się z 37-latkiem na bezpieczną odległość, gdzie oczekiwali na przyjazd straży. Przybyli na miejsce strażacy ugasili płonący samochód. Dzięki natychmiastowej reakcji zgierskiego policjanta nie doszło do tragedii. Zachowanie stróża prawa pokazało, że hasło „pomagamy i chronimy” to dewiza, która przyświeca policjantowi również w czasie wolnym od służby.
Z podobnymi sytuacjami policjanci spotykają się w codziennej służbie, wypełniając rotę ślubowania. Policjanci służą pomocą zawsze, gdy tylko jest to możliwe w dniu wolnym od służby nadal płynie w nas niebieska krew. Jednak każde życzliwe słowa wdzięczności, jakie do nich trafiają są budujące, wywołują radość na ich twarzach i jeszcze bardziej motywują w codziennej służby. Słowa autora tych podziękowań stanowią dowód na to, że pomoc drugiemu człowiekowi jest dla nas priorytetem. Służba w Policji to nieustająca gotowość do niesienia pomocy ludziom, znajdującym się w potrzebie. Jeśli pomoc drugiemu człowiekowi jest dla ciebie priorytetem, zostań jednym z nas. Więcej informacji znjadziesz: TUTAJ
podkomisarz Robert Borowski