Informacje

Podziękowania dla policjantów Wydziału Ruchu Drogowego zgierskiej komendy

Do Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu inspektora Macieja Klepackiego wpłynęły podziękowania od małżeństwa, któremu na Autostradzie patrol pomógł naprawić uszkodzone koło. Uczestnicy ruchu postanowili docenić wysoką kulturę policjantów ruchu drogowego, którzy pełnili służbę na terenie Autostrady A2.

Policjanci w codziennej służbie spotykają się z różnymi sytuacjami. Do każdej z nich mundurowi podchodzą indywidualnie, tak aby zrozumieć oczekiwania społeczeństwa i pomóc nie tylko w trudnych sytuacjach, ale również w takich w których wystarczy zrozumieć drugiego człowieka znajdującego się w kłopotliwej sytuacji. 29 stycznia 2024 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego podczas patrolu w ramach Koncepcji Służby na Autostradzie A2 pomogli małżeństwu, którym podróż zakłóciło zdarzenie losowe w postaci uszkodzenia opony wraz z obręczą koła. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia i pojazd którym podróżowało małżeństwo aby jak najszybciej można było zniwelować zagrożenie z uwagi na miejsce awarii i przyspieszyć dalszą podróż.

Policjanci każdego dnia z zaangażowaniem wypełniają swoje obowiązki, nie oczekując w zamian słów uznania, jednak te kilka miłych zdań doceniających zaangażowanie zgierskich policjantów z pewnością będzie dla nich cenną nagrodą za swoją postawę, a zarazem motywacją do dalszej służby.

"Pomagamy i chronimy" to motto, które przyświeca naszej służbie

Przypominamy jednocześnie, że kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:

  1. na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;

  2. na pozostałych drogach o nawierzchni twardej: poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości, a na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

Postój pojazdu należy sygnalizować w sposób następujący:

  1. na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez: włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne, umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;

  2. na pozostałych drogach:

  • poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,

  • na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

Sygnalizowanie obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.

 

asp. Łukasz Krzemień

Powrót na górę strony