Miał być zysk, są straty – uważajmy podczas internetowych operacji finansowych
Do jednostek Policji trafiają zgłoszenia, dotyczące zdarzeń związanych z wirtualną rzeczywistością, stanowiącą integralną część życia współczesnego człowieka. Chęć pomnożenia oszczędności, czy chęć pomocy najbliższym to najczęstsze wabiki jakie wykorzystują oszuści. Pamiętajmy możemy się zabezpieczyć przed oszustwem.
Przestrogą niech będzie oszustwo jakiego dokonano na mieszkance powiatu zgierskiego, kobieta chcąc pomnożyć swoje oszczędności życia zaufała nn mężczyźnie, który zaoferował jej inwestycje w złoto i ropę. Mężczyzna przedstawił się jako analityk finansowy platformy handlowej. Kobieta uwierzyła w możliwość zarobku. Przestrzegamy przed takimi działaniami, należy sprawdzić wiarygodność platformy handlowej lub skonsultować tę decyzję z najbliższymi.
Kolejną formą jaką wykorzystują oszuści jest wysyłanie linków do stron łudząco podobnych do prawdziwych, z tą jednak różnicą, że poprzez zalogowanie się do tej strony podajemy swoje dane do logowania w bankowości elektronicznej lub udostępniamy dostęp do naszych social mediów. Kolejnym poszkodowanym jest mężczyzna, który za pośrednictwem internetu wystawił meble na sprzedaż. Na email otrzymał link, jak się okazało fałszywy do zalogowania się w celu sfinalizowania transakcji. Następnie odbył rozmowę telefoniczną z fałszywą konsultantką banku, która instruowała mężczyznę co powinien robić, a on postępował zgodnie z jej instrukcją. Niestety te instrukcje spowodowały straty finansowe na jego koncie. Ta forma oszustwa jest najczęściej wykorzystywana przez przestępców. Oszuści doskonalą swoje rzemiosło, choć czasami podejmują ryzyko oszustwa na inwestycję w papiery wartościowe.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w przypadku transakcji finansowych. Przede wszystkim pod żadnym pozorem, nie instalujmy na naszych urządzeniach aplikacji czy też oprogramowania, które pozwalają na zdalną obsługę. Zanim podejmiemy jaiekolwiek działania upewnijmy się, czy faktycznie dzwoniący jest tą osobą a podana platforma w ogóle istnieje.
Przypominamy !!!
Phishing - przy tego rodzaju oszustwach sprawca posługując się ogólnie dostępnymi usługami internetowymi zmierza do wprowadzenia ofiary w błąd i wyłudzenia wrażliwych danych osobowych lub finansowych, tj. numer karty kredytowej, hasła, loginy, numery PIN. Dane, które pozwalają przejąć posiadane pieniądze lub przejąć wirtualną tożsamość, co pośrednio może prowadzić też do utraty pieniędzy, a także może narazić ofiarę na utratę dobrego imienia. Aby zmylić odbiorców, wykorzystują logo organizacji, instytucji czy podmiotu oraz imitują styl i szatę graficzną jej korespondencji. Wiadomość zwykle sugeruje użytkownikowi, aby kliknął odsyłacz w celu wprowadzenia swoich informacji osobistych.
Ważne !!!
Osoba, która stała się ofiarą oszustwa ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego popełnienia. Zwiększa to szanse na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.
Pamiętaj!
-
Nigdy nie wprowadzaj danych na stronie, do której przekierowała Cię osoba trzecia
-
Utrzymaj zawsze rozmowę na kanale portalu sprzedażowego, z którego korzystasz
-
Nie udostępniaj swoich danych osobom, których nie znasz
-
W razie wątpliwości dzwoń do swojego banku
-
Cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji!
Polecamy uwadze:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=90360&p_id=18
podkomisarz Robert Borowski