Działania pn. „BEZPIECZNY MOTOCYKLISTA” na terenie powiatu zgierskiego
23 kwietnia 2025 roku policjanci ze Zgierza, Pabianic oraz grup SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Kutna i Bełchatowa, realizowali czynności w ramach „Wojewódzkiego Programu Działań na rzecz Bezpieczeństwa Motocyklistów na lata 2024-2026”, których celem jest egzekwowanie od kierujących motocyklami przestrzegania zasad obowiązujących na drodze oraz reagowanie na wykroczenia innych uczestników ruchu.
W ostatnich latach wśród pojazdów zobaczyć możemy zwiększoną ilość jednośladów, więc podejmowanie działań zapewniających bezpieczeństwo jest niezwykle istotne. Motocykliści są grupą dla której ryzyko odniesienia obrażeń, w wyniku nawet niewielkiego zdarzenia, jest bardzo wysokie. Z uwagi na to konieczna jest edukacja kierujących, dotycząca przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Dlatego biorący udział w działaniach funkcjonariusze, sprawowali piecze nad prawidłowym zachowaniem, zarówno motocyklistów, jak i pozostałych uczestników dróg, opartym na bezpieczeństwie i wzajemnej współpracy.
W ramach działań, policjanci skontrolowali 136 pojazdów, w tym 48 motocykli, ujawniając 108 wykroczeń. Jednego uczestnika ruchu czeka dłuższa przerwa od kierowania, z racji przekroczenia prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym. 8 kierujących w tym 2 motocyklistów będzie musiało, po usunięciu usterek w swoich pojazdach, udać się na stację diagnostyczną i ponownie wykonać badanie techniczne, gdyż podczas kontroli policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne od ich środków lokomocji.
Należy pamiętać, że droga jest środowiskiem dla wielu rodzajów pojazdów. Dlatego tak ważne jest, aby kierujący, korzystający z różnych środków transportu, pamiętali o zachowaniu niezbędnej ostrożności i umożliwiali sobie wzajemnie bezpieczne dotarcie do celu, bez niepotrzebnych złośliwości czy utrudnień.
sierż. sztab. Bartłomiej Arcimowicz