Tragiczny wypadek w Józefowie
Policjanci pod nadzorem Prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 1 października 2017r. po godzinie 12.00 w Józefowie w pow. zgierskim. W wyniku zdarzenia śmierć poniosła 53-letnia rowerzystka, a 72-latek trafił do szpitala. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze – jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich uczestników ruchu.
Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że zmarła kobieta i ranny mężczyzna jechali na końcu kilkudziesięcioosobowej grupy rowerzystów przez miejscowość Józefów, w kierunku drogi krajowej nr 71. W pewnym momencie, z nieustalonych na ten moment przyczyn, rowerzystka zjechała na przeciwległy pas ruchu, którym poruszał się samochód osobowy toyota, doprowadzając do zderzenia. Pomimo podjętych na miejscu czynności ratunkowych łodzianka zmarła. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznał 72-letni kierujący rowerem, który trafił do szpitala. Śledczy pod nadzorem prokuratora na miejscu przeprowadzili oględziny pojazdu oraz miejsca wypadku. Samochód oraz rowery zostały zabezpieczone do dalszych badań, natomiast ciało denatki zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Zostali przesłuchani świadkowie. W sprawie tej zostanie wszczęte śledztwo, mające na celu ustalenie szczegółowego przebiegu zdarzenia.
Policjanci apelują: Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.
Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.
Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. - Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia.
Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.
Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).
Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.