Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Proszę wstać! Sąd idzie! Rozpatrywana będzie sprawa przeciwko dwóm licealistom

Zgierscy policjanci wspólnie z młodzieżą i pedagogami przeprowadzili symulację rozprawy sądowej, podczas której na ławie oskarżonych zasiadło 2 uczniów szkoły średniej. Było to podsumowanie cyklu spotkań policjantów z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Głownie mających na celu kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, zapoznanie z systemem prawnym i poszerzenie wiedzy z zakresu odpowiedzialności karnej. Na dodatkowym spotkaniu młodzież mogła dowiedzieć jak zostać policjantem.

19 lutego 2020r. o godz. 09.30 rozpoczęło się posiedzenie w Sądzie Rejonowym w Zgierzu. W role sędziego, świadków, biegłych, adwokatów, prokuratora, pokrzywdzonych i oskarżonych wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Głownie. Zgodnie z założeniem, które otrzymali chwilę wcześniej, dwaj uczniowie wracali z imprezy sylwestrowej samochodem. Podczas rutynowej kontroli drogowej okazało się, że kierujący był pod wpływem alkoholu, a pod siedzeniem drugiego znaleziono torebkę z substancjami odurzającymi. Całe przedsięwzięcie nadzorowali zgierscy policjanci, pedagodzy, prokuratorzy i sędziowie, a na widowni zasiedli pozostali uczniowie.

Celem symulacji rozprawy sądowej było uwrażliwienie młodzieży na problemy dnia codziennego, a także kształtowanie pozytywnych postaw społecznych. W czasie trwania cyklu spotkań poprzedzających to wydarzenie uczniowie mogli poznać różne gałęzie prawa. Dzięki takim zajęciom młodzież poznaje pracę wymiaru sprawiedliwości, w tym pracę policji. Takie inicjatywy pokazują jak ważny jest system prawa i przestrzeganie obowiązujących norm prawnych i społecznych. Młodzież miała możliwość poczucia ciężaru odpowiedzialności , jaka spoczywa na uczestnikach postępowania. Uczniowie mogli doświadczyć jak w rzeczywistości wygląda rozprawa sądowa, która jest konsekwencją popełniania przestępstw. Dla policjantów była to również świetna okazja do zaprezentowania uczniom zawodu policjanta, który jest ogniwem zespalającym cały proces – od pierwszego kontaktu z pokrzywdzonym czy sprawcą, aż po rozstrzygnięcie sądowe. Podczas dodatkowego spotkania młodzież mogła dokładnie zapoznać się z procesem doboru do służby w Policji, poznać zalety pracy w mundurze oraz uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania.

Celem tej kampanii jest rozwijanie w młodych ludziach samodzielności, budowanie wiary we własne siły, a także kształtowanie asertywności i umiejętności przeciwstawianiu się społecznym naciskom.

  • młodzież siedząca przy stołach oraz policjant prowadzący zajęcia promujące zawód policjanta.
  • młodzież siedząca przy stołach oraz policjant prowadzący zajęcia promujące zawód policjanta.
Powrót na górę strony