Bądź czujny! – nie daj się zwieść cyberprzestępcom
Cyberprzestępcy działający w internecie coraz częściej stosują wyrafinowane metody oszustw kierując się chęcią szybkiego zysku. Prowadzą rozmowę lub korespondencję wprowadzając w błąd osobę z którą się kontaktują. Oszuści stosując manipulacje przekonują, że są pracownikami legalnie działającej firmy lub instytucji. Często również wpływają na emocje swoich ofiar.
Oszuści pozyskują w ten sposób od pokrzywdzonych dane kont bankowych, haseł do kont, przejmują dane kart kredytowych, numery pin, dane teleadresowe i w połączeniu z oprogramowaniem szpiegowskim, które instalowane jest na urządzeniach osób pokrzywdzonych przejmują ich konta a tym samym oszczędności życia.
Zgierscy policjanci prowadzą postępowania, gdzie sprawcy działając metodą na pracownika banku, podszywając się pod funkcjonariusza, czy prokuratora przekonali pokrzywdzonych, iż biorą udział w działaniach, które zapobiegną utracie ich gotówki zgromadzonej na koncie poprzez wykonanie przelewu na wskazane przez nich konto. Cały czas prowadzą rozmowę z ofiarą, aby ta nie miała możliwości zweryfikowania danych policjantów lub nawiązania kontaktu z bankiem.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż coraz częściej cyberprzestępcy do swojej działalności wykorzystują portale społecznościowe, gdzie zamieszczają ogłoszenia o szybkim zarobku inwestując na giełdzie papierów wartościowych, czy w wirtualną walutę. Zaczyna się od tego, że pokrzywdzony nawiązuje kontakt telefoniczny, po czym otrzymuje opiekuna, który prowadzi go przez cały proces inwestowania. Taka osoba podstępem jest zmuszana do założenia konta w banku i podania danych dostępowych. Na początku przestępcy, aby uwiarygodnić fakt inwestowania pokazują jak szybko pomnażają gotówkę prosząc o kolejne wpłaty. Bardzo często pokrzywdzeni przekazują dorobek swojego życia, a nawet zaciągając kredyt, czy pożyczają gotówkę od znajomych nie mając świadomości, iż zainstalowali oprogramowanie, które pozwala na dokonywanie operacji na koncie bankowym przez oszustów bez ich wiedzy. W momencie, kiedy pokrzywdzony chce się wycofać i zabrać zgromadzoną gotówkę okazuje się, że na koncie nie ma pieniędzy, a kontakt z osobą prowadzącą jest niemożliwy.
Innym sposobem działania oszustów jest wysyłanie na wybrane losowo numery telefonów, czy skrzynki mailowe informacji o konieczności zapłaty za przesyłkę kurierską, energię elektryczną. Czasem mogą to być wiadomości z linkami np. od banku. Otwierając wiadomość, w której zamieszczony jest link powodujemy zainstalowanie na urządzeniu oprogramowania szpiegowskiego, za pośrednictwem którego sprawca pozyskuje nasze dane do konta, po czym oszczędności przekazywane są na inne konto o czym na tą chwilę nie mamy wiedzy.
Pamiętaj, aby nie stać się ofiarą oszustów:
- nigdy nie podawaj swoich danych teleadresowych, danych do konta, czy kart bankomatowych;
- weryfikuj informacje, które otrzymujesz drogą elektroniczną czy za pomocą SMS-a;
- nie otwieraj wiadomości, których się nie spodziewasz;
- nie daj się ponieść emocjom i chęcią szybkiego zysku, rozsądek jest najważniejszy;
- korzystaj tylko ze sprawdzonej i potwierdzonej bankowości mobilnej;
- nie instaluj na urządzeniu oprogramowania, którego nie znasz lub które zaproponowano ci do zainstalowania przez osoby nieznane;
- jeżeli prowadzisz rozmowę z konsultantem banku zwracaj uwagę na akcent rozmówcy, sprawcy bardzo często posługują się „ łamaną polszczyzną”;
-robiąc zakupy przez internet staraj się, korzystać ze sprawdzonych aplikacji, które gwarantują bezpieczne zakupy;
mł. asp. Łukasz Krzemień