Międzypowiatowe obchody Święta Policji w Zgierzu
Tegoroczne święto miało wyjątkowy czas gdyż odbywa się w 104. rocznicę utworzenia Policji Państwowej powołanej ustawą w dniu 24 lipca 1919 roku i wymiar bo zgierscy policjanci obchodzili je wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach oraz Komend Powiatowych z Łowicza, Łęczycy oraz Kutna.
Międzypowiatowe obchody Święta Policji rozpoczęły się 25 lipca uroczystą Mszą Świętą w kościele Farnym pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy w Zgierzu w intencji policjantów i pracowników Policji.
W mszy uczestniczyli Komendant Miejski Policji w Skierniewicach inspektor Wojciech Dworak, Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu inspektor Maciej Klepacki, Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy inspektor Zbigniew Gruszczyński, Komendant Powiatowy Policji w Łowiczu inspektor Monika Hurko-Nestarowicz, Komendant Powiatowy Policji w Kutnie młodszy inspektor Wojciech Świercz wraz z kadrą swoich jednostek. W tak ważnym dla nas dniu nie zabrakło przedstawicieli samorządów w tym Członka Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciecha Brzeskiego, Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego i sekretarza Miasta Zgierza Roberta Chocholskiego. Był w tym dniu razem z nami wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku Józef Kuczka. Wszyscy uczestnicy mszy oddali hołd poległym policjantom.
26 lipca o godzinie 12.00 na placu Jana Pawła II w Zgierzu rozpoczęły się główne obchody międzypowiatowego Święta Policji. Swoją obecnością uświetnili ją znamienici goście na czele z nadinspektorem Sławomirem Litwinem- Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Posłów na Sejm RP z okręgów wyborczych obejmujących swym zasięgiem jednostki uczestniczące w święcie. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący tych samorządów.
Nie zabrakło także przedstawicieli duchowieństwa. Obecni byli także przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, prokuratorzy krajowi, okręgowi i rejonowi, prezesi sądów rejonowych. Dowódcy, komendanci, szefowie i dyrektorzy służb mundurowych. Przedstawiciele terenowych organów niezespolonej administracji rządowej. Przedstawiciele placówek oświatowo - wychowawczych, reprezentanci innych instytucji działających na terenie powiatów biorących udział w uroczystości.
W uroczystości udział wzięli także: Przewodniczący Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Łodzi oraz Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi wraz z wiceprezesem.
W obchodach udział wzięła także kadra kierownicza komend biorących udział w uroczystości oraz emerytowani policjanci.
Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi nadinspektorowi Sławomirowi Litwinowi, po którym wciągnięto na maszt flagę państwową oraz odegrano hymn państwowy. Podczas uroczystości minutą ciszy upamiętniono także poległych na służbie policjantów.
W imieniu wszystkich komendantów współorganizatorów uroczystości, głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu inspektor Maciej Klepacki, który podziękował i wyraził uznanie dla codziennej służby policjantów, dzięki którym wzrasta poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Zwrócił uwagę, że policjant to szczególna służba, dla wyjątkowych ludzi, którzy w codziennym życiu przestrzegają zasad moralnych, są praworządni i mają nieposzlakowaną opinię.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono Prezydenta Miasta Skierniewice Krzysztofa Jażdżyka Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji.
W korpusie oficerów starszych awanse otrzymało 3 policjantów.
W korpusie oficerów młodszych, na wyższe stopnie służbowe zostało awansowanych dziesięcioro funkcjonariuszy. W korpusie aspirantów, awanse otrzymało 82 policjantów.
W korpusie podoficerów awansowanych zostało 83 funkcjonariuszy
W korpusie szeregowych wyższe stopnie służbowe otrzymało 60 policjantów.
Podczas uroczystości Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy brygadier Piotr Jóźwiak, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy starszy kapitan Marcin Kornat, Wójt Gminy Grabów Janusz Jagodziński, Kamil Cieśliński Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Zdzisława Paszkiewicza w Łęczycy, Zbigniew Podczaski Specjalista do spraw Ewidencji i Rozliczeń Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy, aspirant Łukasz Kaczmarek Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy, nadkomisarz Jacek Piaseczny naczelnik wydziału transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, otrzymali medale 30-lecia NSZZP.
W imieniu obecnych samorządowców, głos zabrał Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski.
Słowa uznania dla codziennej służby policjantów przekazał nadinspektor Sławomir Litwin Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, który podkreślił jak wielkim szacunkiem i uznaniem darzy każdego policjanta, który zakładając mundur stoi na straży bezpieczeństwa obywateli w naszym regionie.
Zwieńczeniem uroczystości była defilada Kompanii Honorowej, którą odebrał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinspektor Sławomir Litwin. Następnie dowódca uroczystości złożył meldunek o zakończeniu oficjalnej części uroczystości.
/zdjęcia /
Urząd Miasta Zgierza
Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
podkomiszarz Robert Borowski